Yazı kategorisi: Tarih, İnsan

Kızılderililere Ne Oldu ?

Kristof Kolomb 12 Ekim 1492’de Haiti’ye ulaştı ve katliam başladı. Amerika kıtası daha önce bilinmeyen, sanrılarla anılan bir kıta olarak tarihte gizemini korurken coğrafi keşiflerin başlamasıyla bu gizem ortadan kalkmış yerini katliam almaya başlamıştır.

Avrupa kaynaklarında yazılan süslü Amerika kıtası hikayelerini bir yana bırakıp gerçekleri ele alalım.

Kristof KOLOMB’un Seyir Defterinden,

‘’-Son derece sade, dürüst ve aşırı düzeyde eli açık insanlar. Herhangi birinden, sahip olduğu herhangi bir şey istenince, hemen veriyorlar. Başkalarına olan sevgileri, kendi özlerine olandan çok daha fazla.’’

Defterin ilk başları okunduğu zaman övgüler sunulduğu anlaşılmakta ama devamını okuyunca gerçek ortaya çıkmaktadır. Ana düşünce ve amaç şu cümlesinde kendini belli etmektedir;

‘’-Bunlardan çok iyi hizmetkâr olur. Sadece elli adamla bütün bu yerlilerin hepsine kolayca boyun eğdirebiliriz ve her istediğimizi yaptırabiliriz.’’Kristof Kolomb’un İspanyol Kraliçesine Mektubu

Yine KOLOMB’un günlüklerinde “Bu yerlilerden iyi köle olur.” gibi ifadeler kurması kıtaya gelme sebeplerini açıkça ortaya koyan delil niteliği taşımaktadır.

Kuzey Amerika’nın gerçek sahibi Kızılderililere karşı yapılan ilk saldırı İspanyollarca  1539’da Florida’daki Timukua yerlilerine yöneliktir. Kızılderili’nin yurtlarını taciz eden Avrupalılar 200 yerliyi (Kağıt üstünde) idam etmiştir.

İspanyol Hernando de Soto, yapılan ilk Kızılderili katliamından sonra Alabama’daki Mabila-kale kentinde 2.500 Çoktav Kızılderilisine vahşice işkenceler ederek, eşlerine ve hanelerine tecavüz edip yakıp yağmalayıp yerlileri katletmiştir. Bu katliamlar sonrasında kaydedilen 67 büyük katliamın sadece 2’sidir. Kağıt üstünde bilinenler bu kadar fazlayken kayıtlara geçmemiş katliamların da olması muhtemeldir. 1911’de Amerikalılar tarafından yapılan “Son Katliam” (Last Massacre) kayıtlarda kağıt üstünde bu soykırımın 1911’de bittiğini belirtse de tek bir Kızılderili kalmayana kadar devam etmiştir.

Wounded Knee Katliamı (Yaralı Diz Katliamı)

Birleşik devletler kıtayı yerlilerden arındırmak bahanesiyle 60-70 Kadın ve Çocuk, toplamda 153 yerliyi silahlarla vurarak toplu mezarlara gömdüğü kaynaklarda verilmektedir.John Enders (1992)

Katliam Öncesi SİU Kabilesi

Katliamdan kurtulan şaman Kara Geyik:  

“O zamanlar kaç kişinin öldüğünü anlayamamıştım. Şimdi yaşlılığımın şu yüksek tepesinden gerilere baktığımda, yerde birbirleri üzerinde yığılı duran boğazlanmış kadınları ve çocukları hâlâ o genç gözlerimle görebiliyorum. Ve orada, o çamurun içinde bir canlının daha öldüğünü ve o kar fırtınasına gömüldüğünü görebiliyorum. Evet, bir halkın düşü öldü orada…”

Katliam Sonrası, Wounded Knee Katliamı (Yaralı Diz Katliamı)

(Empati)

-Taşla, sopayla avlanarak ot ve odundan yapılan evlerde huzur içinde hayatına devam etmektesin. Çocukların ve eşin var. Tek gayeniz besin bulmak ve hayatınızı idame ettirmek. Bir gün gemilerle kıyıya üstünde kumaş giysileri elinde tüfekleri olan insanlar geliyor. Kabilene karşı iyi yaklaşıp içinize kadar giriyolar. Dost olduklarını söyleyerek hakkınızda bilgiler topluyorlar. Sonrasında uğurluyorsunuz ve gidiyorlar. Aradan geçen aylar, belki yıllar sonrasında bu sefer gelenler rastgele sizleri öldürmeye ve yaşadığınız yeri ele geçirmeye başlıyor. Çocukları, kadınları ve aç kalıp ölün diye hayvanları dahi katlediyorlar. Sularınızı zehirliyorlar. Ne hissettiniz?

(FORD) Henry Kızılderili Katliamı

Kızılderili soykırımları insanlık dışı boyutlara ulaşmıştır. Zorla kısırlaştırılan (forced sterilization) ve hediye diye gönderilen battaniyeler aracılığıyla yayılan salgın hastalıklar Kızılderililerin soyunu kurutuyordu.

 Codex Kingsborough Kızılderili’yi öldüren Avrupalı Çizimi

Selknam katliamından sonra Şili ve Arjantin’in arasında paylaştığı Ateş Toprakları üzerinde yaşayan Selknam yerlileri, kafatası avcıları tarafından avlanılmıştır. Getirilen her Selknam kafası için 1 İngiliz sterlini ödül olarak verilmiştir. Kovboyluğunda da temelini atan Kızılderili soykırımları, vahşetin ve insan katlinin büyük boyutlara çıktığını göstermektedir. Kovboyların avlanırken kullandığı kementlerini atarak yakaladıkları Kızılderilileri ve gerçek kimliklerini ve son Mohikan Geronimo’yu başka bir yazıda ele alacağız.

GERONİMO ve KIZILDERİLİ SOYKIRIMI | BİLİMSEL FELSEFE

Okumak ve araştırmak bizlere gerçeğin ne olduğunu görecek gözler verir.

Yorumlarınız ve beğenileriniz bizleri motive etmektedir. Fikrinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

-Mustafa BAHAR

Kaynaklar

ÇOŞKUN İ.,Kristof Kolomb, Seyir Defterleri: Keşif Yolculukları Günlüğü, Çekirdek Yayınları, İstanbul, 1999.

Sömürgecilik Sosyolojisi, Doç. Dr. Taner Tatar.

John Enders (1992), Archaeologist May Have Found Site Of Alaska Massacre 18 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Seattle Times, Sunday, August 16, 1992.

Sömürgecilik Tarihi, Raimondo Luragi, çev. Halim İnal, e yayınları 2000.

Kızılderililer Nasıl Yokedildi, Bartolome de Las Casas, çev.Meryem Ural, Şule Yayınları, İstanbul, 1999.


Siyasi Tarih, Oral Sander, İmge Kitabevi 2006.

Yazar:

Eğitimci - Araştırmacı - Yazar

Kızılderililere Ne Oldu ?” için 25 yorum

 1. Burada, Güney Amerika’da, İspanyol fatihlerin nezaketi okullarda öğretiliyordu, çünkü hüküm süren valinin sadakati, kendi rahatına göre tarih yazdı.
  Atalarımız da Amerika yerlileri kadar acı çekti.
  Makaleniz çok güzel. İspanyollar tarafından fethin bu kadar acımasız ve acımasız nasıl gerçekleştirildiğini açıklığa kavuşturun.

  Mutlu Noeller ve senin için en iyisi
  Manuel Melek

  Liked by 2 people

 2. Merhaba,
  Bu katliamlar, maalesef karşı koyamadıkları bir dış istilanın birdenbire bunaldığı halkların örneğidir.
  Amerikan yerlileri bu çığdan buharlı silindir gibi acı çekti. Fethedilecek yeni bir kıta vardı ve fetih, gerekirse bütün bir medeniyetin tamamen yok olmasını amaçlayan katliamlar, şiddet, aşağılama, tecavüz pahasına gerçekleşti.
  Cherokee kökenli bir ailem var ve maalesef kalan oldukça acı verici eşitsizliklerin farkındayım.
  Aborjinler için aynen …
  Makaleniz için teşekkür ederim
  Sana iyi günler
  Corinne

  Liked by 2 people

  1. Gerçekleri anlatıp, mazlumun yani ezilenin yanında durmaktır amacımız. Haksızlığa uğrayan yerlileri anlıyor ve yaşadıkları karşısında üzülüyoruz. Türk bir site olarak Türk ahlakıyla tüm gerçekleri olduğu gibi saptırmadan anlatmayı görev biliriz. Osmanlı İmparatorluğumuzun çok uluslu bir yapıda huzur içinde hüküm sürdüğü zamanlarda, avrupalı kesimin coğrafi keşifler bahanesiyle yaptığı katliamları kınıyoruz.

   Liked by 2 people

   1. Çok uzak bir adada doğduğumu, Kaptan Cook tarafından keşfedildiğimi ve dolayısıyla İngiltere’nin tacı olduğumu biliyorsunuz ve sonra Fransa tarafından kolonileştim (orada doğmayı seçmedim, çünkü asla bir yerde doğmayı seçmediniz) 😉 …).
    İşgalcinin istilacıdaki bu haksız hissini anlayabiliyorum.
    Adamın endemik insanları “Kanake” olarak adlandırılıyor, bugün bile az çok bağımsızlık hayal ediyorlar, ama bu o kadar basit değil. Bağımsızlık, bugün onları çok savunmasız hale getirecek ve Çin, Yeni Kaledonya’nın (Yeni Kaledonya – Fransa bölgesi, en büyük ikinci rahat denizcilik bölgesi olduğuna inanıyorum, bu nedenle Avustralya ve Yeni Zelanda arasında oldukça stratejik bir bölgedir)
    Büyük Avrupa fetihleri ​​başladığında, bunların hepsinin eski güzel Roma yasalarına dayandığını bilmelisiniz ki temelde ulusal bayrağınızı koyduğunuz yere bu topraklar fiilen sizin oldu … Bu haksızlık, çünkü işgal edilen halkların kendilerini savunacak metinleri, kanunları, ateş gücü yoktu …
    Ama bu insanlık tarihidir, büyük savaş ağası Attila’nın veya Büyük İskender’in Moğol fetihlerine bakın (Hindistan’ın kenarındaki fillerin üzerine tünemiş bir adam ordusu tarafından izinde durdu. ) … onun vizyonunu fethetmek ve diğer insanlara empoze etmek … diğerini küçümsemek için bir insan ihtiyacıdır.
    Bu konu beni büyülüyor.
    yakında görüşürüz
    Corinne🧿❤️

    Liked by 2 people

   1. Güzel bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Daha çok insana ulaşmak ve daha çok insana bilgileri ulaştırmak isteriz. Sizin ve geldiğiniz soyun bu konuyla ilişkili olması ve yaptığınız güzel yorumlar bizleri motive etti. Yakında son mohikan ve kovboy yazılarımızda yine bu konuyu derinleştireceğiz. Umarız daha fazla kişiye ulaşır bu yazılar ☺️

    Liked by 1 kişi

 3. Belgelere dayanan bu ilginç yazıyı tek nefeste okudum, sağolun. Dünya’nın pek çok ülkesi kirli çamaşırlarını kabullenirken, dünyaya demokrasi dersi verenler kendi tatlı hikayelerini empoze ediyor. Üzülerek belirteyim, artık zaman aşımı ile onlara hesap sorulma yolları da kapnmış oldu.

  Liked by 2 people

  1. Adaletin ayağı topaldır, yavaş yürür ama varacağı yere er geç varır. Zaman aşımına uğrasa da okumuş aydın kesim her şeyin farkında. Okuduğunuz ve yorum yaparak fikrinizi paylaştığınız için sonsuz teşekkürler. ❤️

   Liked by 1 kişi

 4. Presentation of this invaluable material is greatly appreciated. Difficult to accept,
  painfully true, we must look at what is in front of us. Although history will teach us
  many lessons, we must consider the present and what needs to be done to rectify
  our salty past. Looking forward, by gathering lessons of the past reminds us of
  the great mistakes never to be repeated again!

  Liked by 2 people

 5. Elinize sağlık. Bu tip tarihi anlatım ile ilgili yazılarda daha geniş kapsamlı çıkarımlardan yanayım. Bu sebeple; Eklemek gerekirse; Amerika kıtasında sadece Kızılderililer’e değil kıtada yaşayan/yaşamış yerlilere eziyet sadece İspanyollar tarafından değil, onlardan sonra sırasıyla Hollandalılar, İngiliz-Fransızlar tarafından yapılmıştır. Konunun esas kaynağı, hemen herkesin bildiği üzere “Sömürgecilik” olmuş, bunuda bölgeye gönderdikleri şirket/şirketler vasıtası ile uygulamaya koymuşlardır. Maksat; ziraat alanları açarak yerlileri arazilerinden uzaklaştırıp, Afrika kıtasındaki köle ticareti ile ucuza işçilik yaptırmaktır ki; Amerika ‘ya Afrika’dan bu şekilde gelinmiştir. Kısacası soykırımı ve insan haklarını savunanların bu kadar bencil olması ve günümüzde dahil bu yaklaşımı devam ettirmeleri “ironi” kelimesinin tam karşılığıdır.

  Liked by 2 people

   1. Daha fazla tarihi bilgi için, yeni açtığım bloğumu takip edebilir, yorum ve paylaşımlarınızla katkı da bulunabilirsiniz.

    Liked by 2 people

 6. That people do not let others live their free ways is saddening. Perhaps, one day humans can live well together. With age, I have learned my ancestry is from 5 countries, that I know of thus far, including America & her Cherokee tribe. It is neat, that my Mother’s maternal side consists of German, but she said her paternal grandfather was full-blooded Cherokee. She did indeed have little body hair & tanned a reddish color. I, on the other hand, am pale-face.
  : )

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s