Yazı kategorisi: Güncel

10/10/10 TEKNİĞİ


Karar verirken sana yardımcı olacak bir teknik var,10/10/10 TEKNİĞİ. Her karar kolay verilmez. Evlilik gibi zor düşünmesi gerekilen konularda tutumlu ve iyi kararlar vermek hayat kurtarabilir. Bu teknikte bugün ve yarın arasındaki farkı hayal ederek şimdiki kararın doğruluğunu düşüneceğiz.


Bu yönteme göre ani kararlarının ne sonuçlar doğuracağını kestiremediğin anda, kendine 3 soru yöneltiyorsun;

Vereceğin karar,

10 dakika sonra etkisi ne olacak, 10 dakika sonra pişman olacak mısın, 10 dakika sonra hayatında ne değişecek, 10 dakika sonra bu karar geçerli mi?

10 ay sonra etkisi ne Olacak? Verdiğin karar 10 ay durmuşsa ümit var demektir. Doğru yolda olabilirsin.

10 yıl sonra verdiğin karar senin hayatında ne değiştirdi? Hala geçerli mi? Geçerliyse ve mutlu ediyorsa doğru bir karardır.
Burada önemli olan nokta alınan kararların her birinin zaman dilimlerine göre farklı sonuçları olduğunu ve bu sonuçları düşünüp dengelemenin gerekliliğini anlamak.

Suzy Welch, “Şunu açıklıkla söyleyebilirim ki her akıllıca kararın arkasında mutlaka bir karar verme metodolojisi vardır.”

Hızla verdiğin bir karar, 10 dakika sonra sizi pişman edecek mi?


Örneğin, AVM’desin ve bir zımbırtı gördün. Bu zımbırtı şarjlı wireles klavye olsun. Telefonuma takarım diye düşündün. Fiyatı senin bütçeni yoracak miktarda. Bugün bu zımbırtıyı alırsam 10 dakika sonra işime yarayacak mı, ben yine mesajları dokunmatik telefondan yazmıyacak mıyım, 10 ay sonra unutup Bi köşeye atacak mıyım, bana ne kazandırabilir, elimdeki imkanlar yeterli değil miydi, 10 yıl sonra bu cihaz hala duracak mı, aldığımı bile unutacak mıyım, telefonum 10 yıl içinde bozulursa klavyeyle ne yaparım?gibi sorularla kendini sorgula ve gerçekten bunu istiyor musun diye düşün. Örnek zayıf kalmış olabilir her zaman bu gibi zımbırtı alırken karar vermeyeceksin, hayatını etkileyen kararlar vereceksin BES açmayı, araba almayı, ev almayı, dükkan açmayı düşünebilirsin. Bu teknik hayat kurtarır.


Suzy Welch’in 10-10-10 yöntemini konu alan kitabını okuyup daha detaylı bilgilere ulaşabilirsin. Yazıyı beğendiysen yıldıza tıklayıp beğenerek bana bunu gösterirsen yazının devam etmesi için beni desteklemiş olursun.

Reklam

Yazar:

Eğitimci - Araştırmacı - Yazar https://liveterra.online/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s