Yazı kategorisi: Güncel

21.YY İçin 21 Ders (Yuval Noah)

Prof. Yuval Noah Harari İsrail’li tarihçi ve filozoftur. Şu anda Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisidir.

Selin SİRAL’ın çevirisini yaptığı, 21. Yüzyıl İçin 21 Tavsiye kitabını öncelikle içerik olarak ele alalım. 1. Kısım: Teknolojik Zorluk, bu kısımda siyaset ve davranışlar hakkında konulara değinen Harari, “Uyanış” başlığı atarak ezilen ülkeleri ve insanları ezen ülkelerin faaliyetlerinden bahsetmiştir. Adaletsizlik vurgusunun kitabın başında başlamıştır. Kitabın insan haklarında eşitsizlik ve adaletsizlik yönünden dünyayı eleştirdiğini söyleyebilirim. Uyanış başlığı altında 2. Dünya Savaşı ve Liberalizm konularını ele almış yönetim stillerini eleştirmiştir. Bu kısımda beni etkileyen paragraf 27. sayfadaki 6. satırda örnek verdiği Amritsar katliamıdır.

Mesela Hindistan’daki özerklik taleplerine 1919’da Amritsar katliamıyla karşılık verilmiş ve yüzlerce silahsız gösterici İngiliz ordusu tarafından katledilmişti.” Y.Noah Harari

1.Kısım altında yer alan diğer başlıklar; İş, Özgürlük, Eşitlik başlıklarıdır. Başlıklardan içerikleri belli olduğu için uzatmayacağım.

2. Kısımda Siyasi Zorluk başlığını atarak; Topluluk, Medeniyet, Milliyetçilik, Din ve göç konularını işlemiştir. Bu kısımda Yahudilere yapılan zulümlerden ve ırkçılıktan bahsederek kendinin de Yahudi olduğu için çektiği zorluklara değinmiştir. Dünyada sadece tek medeniyetin olduğunu savunmaktadır, İnsan’ı… Diğer etkileyici başlık ise “Din” başlığı olabilir. “Tanrı artık milletin hizmetinde” ifadesiyle başlattığı din konusunda dini kitaplar, ilahlar, Dinler üzerine güzel bir kısım detay vermiyorum ama At gözlükleri olanların okumaması gerektiği bir konu diyebilir. Çünkü ağır eleştiriler var ve her eleştirinin doğru veya haklı, haksız olmadığını bilen insanlar zaten okurken akıl süzgecinden geçirir. Aynı kısım altında Göç konusundan da bahsetmiş, ırkçılıktan kültürcülüğe geçişi anlatmıştır.

3.Kısım “Umut ve Umutsuzluk”. Terörizm, Savaş, Alçak Gönüllülük, Tanrı ve Laiklik konularını ele almıştır. Neredeyse her kısımda tanrı ve dinler üzerine yorumlar yapmaktadır. Bu kısımda genellikle güncel olayları ele alarak yorumlamıştır.

4.Kısım”Hakikat”. Cehalet, Adalet, Hakikat Sonrası, Bilimkurgu konularını içeren bu kısımda “Adalet algımızın tarihi geçmiş olabilir” veya “Sandığınızdan daha az şey biliyorsunuz” ifadeleri gibi kısa ve vurucu cümlelerle dikkat çekiyor.

5.Kısım “Direnç”. Eğitim, Anlam, Meditasyon başlıkları altında motivasyon içerikli yorumlara yer verirken aynı zamanda eğitim ve hayat hakkında düşüncelerini belirtiyor.

5 büyük kısımdan oluşan bu kitap için, bireylerin yaşadığı ortamı geçmişten bugüne kıyaslarla sorgulamasına vesile olacak bir eser diyebilirim.

-Mustafa BAHAR

Kaynaklar ve Alıntılar

https://www.ynharari.com

Harari, 21.Yy için 21 tavsiye,4.baskı, 2019, kolektif kitap

Reklam

Yazar:

Eğitimci - Araştırmacı - Yazar

21.YY İçin 21 Ders (Yuval Noah)” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s