Yazı kategorisi: Güncel

Ayna Nöronlar

Nöron nedir ve neden ayna ?

Nöronlar sinir sisteminizin temel fonksiyonel birimidir. Davranışlarımız ve algılarımız nöronların çalışma şekliyle ve bir nöronun diğerleriyle etkileşime girme biçimiyle ilgili her şeye bağlıdır. Bu minicik sinir hücreleri, psikolojimizin biyolojik kısmını oluştururlar. Bunlar tüm duygularımızın ve düşüncelerimizin temelidir. Bu ufaklık beynimizde bilgi alma ve bilgiyi beyne aktarmada önemli rol oynar. Kırmızı ışıktasın. Arkadaki araç korna bastı veya yanındaki araç kırmızı olsa bile geçti. Sen de yeşil yandı sandın bastın. Neden sandın. Nedir bu sanrıyı sana hissettiren, buna yakından bakalım. Koyun gibi birlikte olan nöronlardan bir tanesi bir bilgi alırsa koyun sürüsü gibi tüm nöronları etkiler.

Olmayan bir şeye inanırsın. Bilim insanları buna ayna nöronlar diyor. Ayna nöronların en gelişmiş olduğu tür insanlar, ardından maymunlardır. Ayna nöronlar İtalya PARMA Üniversitesinde 1990’da makak maymunlarında keşfedildi. Yemek verilmedi diye somurtan maymunun yanına getirilen, neşeli maymunun da somurttuğu farkedilmiştir. Bu insanlarda da görülür. Örneğin karşındaki esnerse sen de esneyebilirsin. Gülümsemeye karşı gülümseyerek tepki verirsin. Bazen fark etmesen de yüz kasların karşındaki insanı taklit eder. Bunların sebebi ayna nöronlardır. Bilim insanları empatinin nörobiyolojik tanımının ayna nöronlar etkisi olduğunu düşünmektedir. Yani kısaca karşındaki insanın beyin dalgası senin beyin fonksiyonlarına şekil veriyor. Karamsar insanlara bakarsan, karamsar olursun. Hayatını kontrol et. Çevrendeki olumsuz beyin sinyallerini engelle. Üzülürsen komik videolar izle. İster istemez beynin üzüntüyü unutacaktır. Mutlu yaşamın sırrı nöronlardadır. Psikolojini pozitif tutmak için etkilendiğin insanları pozitif seç ya da etkilenmemek için uzak dur. Kendi yaşam alanını oluştur. Bu bir oda bile olabilir. Okuduğun kitapları iyi seç. İyi bir psikolojiyle yazılmamış kitaplar senin nöronlarında negatiflik yaratabilir. Hayatı hackle. Tüm kaynak kodlarını öğren. Kod dilini bil. Nöronlarını üzme. Ruhr-Universitat Bochum’da görevli Türk nörolog Erhan Genç ve Christoph Fraenz liderliğinde yürütülen araştırma, kişinin zeka seviyesi arttıkça beynin gri madde olarak da adlandırılan serebral korteks bölümünde nöronlar arasında daha az bağlantının meydana geldiğini ortaya koydu. Yani artık sahtekâr nöronları anlayan zeki nöronlar onları görmezden gelebiliyor. Zeki ol. Oku ve pozitif düşün. Her şey yoluna girecektir. 

KAYNAKLAR

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/zeka-noronlar-arasinda-baglantiyi-azaltiyor-40843489

https://norobilim.com/askin-norobiyolojisi/,

https://www.e-psikiyatri.com/ayna-noronlar

https://ziladoc.com/download/ayna-nron-sistemine-genel-bak_pdf

https://dergipark.org.tr/en/pub/pgy/issue/11163/133448

http://acikerisim.tedu.edu.tr/handle/20.500.12485/507http://www.openaccess.hacettepe.edu.tr:8080/xmlui/handle/11655/4014

Reklam

Yazar:

Eğitimci - Araştırmacı - Yazar https://liveterra.online/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s