Yazı kategorisi: Güncel

Benzoylemetil Ekgonin

Koka bitkisinin yapraklarında bulunan kristalize bir alkaloid. Bu madde yapraktan çıkarıldığı zaman belirli labaratuvar işlemlerinden geçerse kokain denilen merkezi sinir sistemini direkt etkileyen uyuşturucu bir maddeye dönüşmektedir. Dopamin, nöroadrenalin ve seratonin gibi keyif veren ve bağımlılığa meyleden hormonların alınımını keserek hormonların yerini alıp bağımlılığa yol açmaktadır. Kokainin bulundurulması tıp sektörü hariç yasal değildir. Şili, Peru ve Bloivya koka ağacının (Erythroxylum coca) en çok çıktığı yerlerdir.

Koka ağacı

Koka bitkisi afrika yerlilerince açlık ve diş ağrılarını bastırması adına çiğnenmesiyle ünlenmeye başlamıştır. İlk kez 1884 yılında bir göz ameliyatında kullanılan kokain doz aşımında anaflaktik şoka sebep olarak insanı öldürücü bir zehire dönüşür.

Diş ağrısı için kokain içeren hap reklamı

Kokain az dozda bile beyin hücrelerinde yıkıma sebep olmaktadır. Zamanla kullanan kişide sersemlik ve unutkanlık başlatıp, yavaş yavaş ölüme sürüklemektedir. Uyuşturucu madde kullanımı insan sağlığına oldukça zararlıdır. Uyuşturucu maddeler zehirdir. Gençlerin bu maddelere erişimi bağımlılığa ve sonrasında acı dolu bir hayata sebep olmaktadır. İlmin açıkladığının dışında zehri şeker veya sağlıklı bir madde olarak tanıtmak sahtekarlıktan öte gidemez. Unutmayın ki alışkanlık yaptıran maddeler sizleri kendilerine köle yapar. Seçim sizde, 1 dakika keyif için kalan ömrünüzü acı dolu, bir yapraktan çıkan toza köle olarak geçirmek ister miydiniz? Uyuşturucu madde satımı ve kullanımına karşıyız. Gençlerimiz eğitim sayesinde bu yanlışlardan uzaklaşacak, aydınlık geleceklere ışık olacaktır. ALO 191 Uyuşturucuyla mücadele hattı…

-Mustafa BAHAR

Reklam

Yazar:

Eğitimci - Araştırmacı - Yazar https://liveterra.online/

Benzoylemetil Ekgonin” için 7 yorum

 1. Bu pis ilaçlar dehşet verici.
  Umarım çocuklarım bu maddelere asla başvurmazlar …
  Hiç almadım, ama insanların düzenli uyuşturucu kullanımıyla yok edildiğini biliyorum.
  Üzücü ve üzücü ama insan ruhu o kadar kırılgan ve yanlış inançlarla dolu ki, bir tozun bizi sorunlarımızdan ve acılarımızdan çekebileceğine inanılıyor.
  Bu üzücü.
  Sana iyi günler

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s