Yazı kategorisi: Güncel

FANATİZMİN ZOMBİSİ: WHITE POWER

Teknoloji gelişiyor, haklar genişliyor, bilgi kaynakları artıyor ancak insanoğlu geriye doğru giden serüvenini istikrarla sürdürmeye devam ediyordu. Bu istikrarlardan en kadimli olanı ise White Power hareketidir.

Şu fotoğrafa iyi bakmanızı istiyorum. Teröristin mahkeme sırasında çekilmiş bir fotoğrafı. Eline dikkat edin lütfen.

White Power.

Almanya’nın Nazi dönemlerinden arta kalan aşırılığın günümüze uyarlanmış hali. Nazi selamı ile aynı anlamı taşıyor. Beyaz ırkın, diğer tüm ırklardan daha üstün olduğuna, dünyayı yönetenlerin beyazlar olması gerektiğine, diğer tüm ırkların yaşamlarının gerekli olmadığına inanan aşırı fanatik bir düşünceden ibaret. 

Son birkaç yılda tüm dünyayı kasıp kavuran aşırı milliyetçi düşünce biçimleri, herkesi ciddi manada etkiliyor. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın ülke içerisindeki farklı milletlere olan tavırları bunu gözler önüne seriyor. Müslümanlar ve Latinler onun kendine yarattığı baş düşmanları konumunda. Amerikanlar dışında hiç kimse onun umurunda değil.

*Afrika’ya dön / *Meksika’ya dön

Gerçi Amerikan tabiri yanlış oldu. Asıl Amerikanlar, yani Kızılderililer, kıta keşfedilip Avrupa ve Asya kıtalarından göçler başladığında kendi topraklarında katledildiler. Dolayısı ile zorbalıkla alınan bir kıtanın Başkanı’nın ülke içerisindeki farklı etnik grupları parazit olarak görmesi, kendiyle çelişmesinden başka bir şey değildir. Bir nevi kendi pisliğini örtmek için başkalarına pislik atan o sevimsiz tiplere benziyor. Bu konu hakkında yazılmış çok güzel bir yazı var. Hemen aşağıya bırakıyorum. Yazıyı bitirince geri dönüp okuyun. Bilinmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

ABD TAM 70 MİLYON KIZILDERİLİYİ KATLETTİ

İşaretin anlamı yukarıda gördüğünüz gibi. Açık duran üç parmak W harfini temsil ederken işaret ve baş parmak P harfini temsil ediyor.

White Power’ın tarihi aslında Nazi Almanyası’ndan çok daha gerilere dayanıyor.

KKK, açılımıyla Ku Klux Klan, adını duymuşsunuzdur. 24 Aralık 1865 yılında Amerika’da kurulan aşırı bir grup. Amaçları beyaz ırkı yüceltmek, siyah ırkı ise köle haline getirmektir. Yıllarca faşizmine devam etmiş, söylentilere göre de FBI içlerine sızarak köklerini kurutmuştur. Ancak yeraltı bir örgüt olarak yaklaşık 10.000 üyeleri olduğu söyleniyor. Aşağıdaki fotoğrafta örgüt üyelerinin giyim şeklini görebilirsiniz.

Ku Klux Klan örgütünü üç aşamalı olarak inceleyebiliriz.

İlk aşamada örgüt, beyaz üstünlüğü ve siyahi karşıtlığı düşüncesi içerisinde hareket ediyordu. Amerika’da 1860’lı yıllarında İç Savaş, Civil War, yaşandı. Bunun sebebi de Abraham Lincoln’ün köleliği kaldıracağına dair söylemleri oldu. Bu seçim vaadi, Güney kesimdeki eyaletleri endişelendirdi ve ayaklanmalar çıkararak bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar.

Güney eyaletlerinin bu ayaklanmaları Kuzey eyaletlerini rahatsız etti. Masum tarafta olduklarını düşünebilirsiniz. Ama şunu asla unutmayın: Amerika kendi içerisinde dahi menfaatini düşünür. Kuzey kesimi, Güney’deki siyahi kölelerin kendi bölgelerindeki sanayi kuruluşlarına aktarılmasını istiyorlardı. Ayrıca Güney eyaletlerinin İngilizlere köle verip karşılığında pamuk alma ticaretinden de hoşnut değillerdi. Tüm bunlar neticesinde Kuzey-Güney Eyalet Savaşları başlamış oldu.

Sivil Savaş’ı temsil eden Kuzeyli Amerikalı asker (sol) ve Güneyli Konfederasyon askeri (sağ)

Güney kesimden 72 bin ve Kuzey kesimden 82 bin askerin katılımıyla savaş, Kuzey kesimin galibiyetiyle son buldu. Köleler özgürleştirildi ve zaman içerisinde oy kullanma hakları dahi oldu.

8 Nisan’da biten savaşın üzerinden birkaç ay geçtikten sonra 24 Aralık’da KKK kuruldu. Yaşanılan Kuzey zaferinden rahatsız oldukları aşikardı. Çünkü KKK üyeleri Güney kesimin liderleriydi. Ve ne yazık ki beyaz faşistler tarafından siyahilere yapılan zulümler devam etti. Zaman içerisinde Güney’deki beyaz üstünlüğü sağlanınca KKK kendini geriye çekti.

Şimdi ikinci aşamaya geldik. Fanatik örgüt 1900’lü yılların başında yeniden ortaya çıktı. Bu sefer siyahi karşıtlığının yanında ülke içerisinde bulunan farklı etnik ve dini gruplara düşmanlık beslemeye ve onlara karşı da üstünlük kurmaya başladılar. Göçmenler, Yahudiler, Katolikler… Onlardan farklı bir fikrinizin ve yaşamınızın olması yetiyordu size karşı düşmanlık duymaları için.

1919 yılında siyahilerin ayaklanacağı yönünde çıkarılan dedikodular bahane edilerek (soldaki gazete haberi) Afro-Amerikalı biri linç edildi ve etrafında poz verilerek fotoğraf çekilindi.

Üçüncü aşamada 1950-60 yıllarındaki Sivil Savaş hareketinde ortaya çıktılar. Eski görüşlerini devam ettirdiler. Bolca taraftar topladılar. ’64 ve ’65 yıllarında çıkarılan hak koruyucu kanunlarla yeniden etkilerini kaybettiler.

1963 yılında KKK, bir kiliseyi bombaladı. Bombalama sırasında bodrum katında koro elbiselerini değiştiren dört kız çocuğu hayatlarını kaybetti.

Ancak geri püskürtülmeleri hiçbir zaman şevklerini kırmadı. İşlerine yeraltı dünyasında devam ettiler. Kendi içlerinde örgütlendiler. Zamanla Güney sınırlarını aşıp ABD’nin her yerine yayılmaya başladılar.

Bazıları beyaz ırk propagandası yapabilecekleri kiliseler açtı. Orada vaazlar vererek insanların beyinlerini yıkamaya çalıştılar. Naziler’den aldıkları tavsiyeleri ve önerileri can kulağıyla dinleyip uyguladılar. Tanrı’nın yalnızca beyaz ırkı kutsadığını iddia ettiler.

Velhasıl kelam, Ku Klux Klan varlığını hala devam ettiriyor. Belki çok daha vahşi, belki çok daha pasif. Yaşanan olaylar vahşiliği ciddi manada ön plana çıkarıyor.

White Power, tüm dünyayı bir beden olarak tasvir edersek, vücuda yayılan ve onu yavaş yavaş yok eden toksik maddeden başka bir şey değil. Tıpkı diğer tüm aşırı ideolojiler gibi.

Fanatiklikten uzak durun ve bilincinizi daima yüksek tutun. Bizi kurtaracak olan yine bizleriz.

Sevgiyle kalın.

Reklam

Yazar:

"Büyük bir yazgıyı omuzlayabilir, bir kralın eşi, bir devrimcinin sevgilisi, bir dahinin kız kardeşi, bir ideal uğrunda ölümü göze alan bir kişinin annesi olabilirdim. Ama yaşam az buçuk beğeni sahibi kibar bir fahişe olmama izin verdi sadece."

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s