Yazı kategorisi: Güncel

Kral SENsin

Bu yazı seni harekete geçirecek!

Doğduk ve bizden öncekilerin yürüdüğü benzer yollardan giderek varacakları son nokta olan ölüme ilerlemekteyiz. İyi ki doğdun diyorlar ya işte o doğum günleri doğumun mu, ölüme bir yıl daha yaklaştığının mı hatırlatıcısı?

Dünya erteleyen, gurur yapan insanlarla dolu. Bu kadar çevreyi önemseyen toplumların içinde parlamak Orta Çağ’da dünya yuvarlaktır demek gibi bir şey olmakta. İnsanlar kalıplaşan olgularla hemen bizdensin veya ötekilerden ayrımını yapmakta. Bir şey fark ettiniz mi? Önemli noktalara gelen insanların çoğu hayatındaki insan sayısını azalttığı için, kendine güvenerek yalnız kalmayı öğrendiği ve çabaladığı için şuan ki konumlarında. Zirvenin tek kişilik olduğunu bildikleri için zirveye ulaşma başarısını kutlayan başarılı insanlara bak.

Photo by Nina Uhlu00edkovu00e1 on Pexels.com

Kendine sormalısın Eğer ben değilsem kim?

İnsanlar arasında senin istediklerini başaran binlerce insan bulunmakta. Neden bu insanlar arasında değilsin? Neden sen de başaramıyorsun veya başaramayacak olduğunu düşünüyorsun?

Gidebilirsin, yapabilirsin. Seni anlıyorum her an gidebilirsin ama seni tek tutan sensin. Kendini neden tutuyorsun, neden süperegonun emirlerine uyup kendini kısıtlıyorsun? İmkansızı dene ve her şeyi unut, sessizce başarıya git. Sessiz doğ, sessiz öl fakat yaptıkların ses getirsin. Kendin doğ, kendin öl fakat yaptıklarını başkaları konuşsun.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Bir çınar gibi olmalı insan. Yıkıldığında çatırtılarıyla ormanı inletmeli, yaşarken heybetiyle diğerlerini yukarı baktırmalı, gök yüzüne. Arkana yaslanıp ben başardım demek gibisi var mı… Başaracaksın, başardın. Başladın ve bitirmenin yarısını tamamladın. Zorlanacaksın. Bugün zor olacak, yarın daha zor olacak ama yarından sonra güzel olacak çünkü çoğu insan yarın pes etmiş olacak. Düne dönüp baktığında başarılarını, kırılan tabakları ve aştığın dağları gör, karın ağrıtan saçmalıklara takılma. Gelecekte yapacakların geçmişte yaşadıklarından daha önemli. Cesur ol çünkü atlamaktan en çok korktuğun zaman, tam da atlaman gereken en önemli andır. Bu bir savaş ve sen bu savaşın baş rolündesin. Savaş herkes için aynı zorlukta değildir. Sen zoru başar ki kolay olana sıra geldiğinde gülümse. Kocaman dünyayı ve içindeki saçmalıkları düzeltmek için çok fazla vakit harcama çünkü senin bu dünyaya yapabileceğin ilk büyük iyilik kendini geliştirmektir. Çok büyük iyiliklerin fırsatı bir gün gelecektir. Şimdilik kendinden başla ve zamanın artarsa dünyayı kendi çabanla değiştir, dünya arada bir rastgele iyilik yaparak da değişir. Kötülük yok olacaktır fakat iyilik her zaman kalacaktır. Atom bombası bir kere patlar fakat çiçekler her baharda her zaman açacaktır.

Photo by Marta Dzedyshko on Pexels.com

Tüm kötülüklerle baş etmek ve tüm yanlışları düzeltmek istemek hayalperestliktir. Sen kendin başar ki dünya güzelleşin… Oğuz ATAY’ın ilk romanı olan Tutunamayanlar kitabında şu yazılar insanı bizlere tanımlıyor,

Olric, insan nedir biliyor musun? Ağaçları kesip kağıt yapan, sonra o kağıda “ağaçları koruyun” yazandır.

Dünyada +7903313000 insan var. Tıpkı bu sayıları görmezden geldiğin gibi, o insanları da görmezden gel ve kendine odaklan. Başardığın zaman zaten istemesen de insanların odağına girmiş olacaksın.

Azimle çabala, yorul ve acı çek. 2000 yılın üzerinde dünyada varlığını koruyan Roma için İtalyanların, Roma bir günde kurulmadı sözü bize çabaların büyük sonuçlarını gösterir cinste tabi burada asıl marifet ve gerçek kahramanlık 2000 yıl hüküm sürmekten ziyade 2000 yıllık bir imparatorluğu yıkarak halkını daha adil ortamda, hoşgörü ve refah içinde yaşatmakta, orta çağı kapatıp yeni çağı açmakta… Asıl mesele Fatih Sultan Mehmed olmak.

Photo by beytlik on Pexels.com

Acı geçicidir fakat pişmanlık sonsuzdur. Tembel insanlar az çalışır ve kazanmaları gerektiğini düşünürler bunlar çılgındır, ama kazananlar olabildiğince sıkı çalışır yine de az çalıştığı ve tembel olabileceği konusunda endişelenir. Bilmek önemlidir çünkü bilmeyen bilmediği şeyden korkar. Bilen ise bilgisi arttıkça korkmaktan çok, saygı duyar. Ulaşmak istediğin hedef hakkındaki tüm bilgiler senin sofranda olmalı. En zeki insan bile yetenekli olduğu için, yeteneğinin zeka olduğu için diğer orta derece insanlardan bir tık yukarıdadır ama çok çalışanlar, gücünün yettiğinden fazlası için emek verenler bu bir tık üst seviyenin de bir kaç tık üstündedir.

Seni durduran şey sensin. Düşmeyi ve yıkılmayı dert etme, geri kalkmayı dert et. Başarıyı konumla ölçme atladığın engellerle, aştığın dağlarla ölç. Herkes cennete gitmek ister fakat normal bilişli kimse ölmek istemez. Herkesin başarılı olmak isteyip hiç çalışmadığı gibi. İsteyen değil, çalışan kazanır. İstediğim yere gelemedim sebebi oydu buydu veya herhangi biriydi Diyemezsin bunu korkaklar yapar ve bu sen değilsin. Sen bundan iyisin…

Bir oyun süren var ve bu oyun süresince bu oyunu kazanmalısın. Kaç yılın kaldı daha hayat oyununun bitmesine? Kazanacak mısın?

Kimsenin bana yetersizmişim gibi hissetmesine izin vermeyeceğim diye benliğine bunu kabul ettir. Senden nefret edenleri başarınla cezalandır. Gençliğin tadını çıkarmakla geleceği mahvetmenin arasındaki farkı bil. Erteleme, hedef koy, amacın olsun ve çok yorul… Gerçekten çok yorul.Bazı insanlar başarıyı çekemez o insanlar estetik yaptırmak gibi kendini daha güzel gösterecek hikayeler anlatırlar veya kendilerini överler çünkü bu tip insanlar çirkindir.

Senin başarı hikayen nedir?

  • Mustafa BAHAR
Reklam

Yazar:

Eğitimci - Araştırmacı - Yazar https://liveterra.online/

Kral SENsin” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s