ONARMANIN GÜZELLİĞİ:KİNTSUGİ

Son günlerde rastladığım bir kelimeyi paylaşacağım sizlerle. ‘’KİNTSUGİ’’. Gördüğünüz gibi ismi bir miktar havalı ve bir o kadar da gizemli geliyor kulağa. Peki nedir bu Kintsugi? Kintsugi basit haliyle; temelleri Antik Japon felsefesine dayanan, kırık çömlek onarma sanatıdır.

Şimdi soracaksınız bana , ‘’Tamam da, nerden çıkmış bu Kintsugi?’’ . Hemen anlatayım.

15. yüzyılın sonlarında Japon hükümdarı Askikaga Yoshimasa’nın çok sevdiği çay kâsesinden. Evet yanlış okumadınız, Japon hükümdarının çay kâsesi. Askikaga Yoshimasa, çok sevdiği çay kâsesini Çin’e onarımı için gönderir. Fakat kâse geri döndüğünde hükümdar, çok sevdiği kâsenin metal zımbalarla onarıldığını görür ve bu durum onu hiç mutlu etmez. Bunun üzerine Japon hükümdarı Askikaga Yoshimasa, ustalarından bir çözüm yolu bulmalarını ister.Hükümdarın bu isteği doğrultusunda Japon ustalar onarım tekniği geliştirmiş, geliştirilen onarım tekniği Kintsugi tekniğini doğurmuştur. Japoncada ‘’altın doğrama’’ anlamına gelen Kintsugi tekniği ile onarılan kapların, eskisinden daha güzel ve değerli olduğuna inanılmış ve bu teknik 17.yy ‘a kadar popülerleşmiştir.

Gelelim biz insanların ruhlarındaki Kintsugi’ye. Kendine hata yapma şansı tanımayan, ilk hatasında dünyası başına yıkılan bizlere. Günümüz şartları mı bizi bu duruma itiyor, yoksa çevremiz ve insanlar mı bilinmez. Lakin hepimizin ortak kaygısı olmuş kusursuzluk, mükemmellik. Halbuki doğamız bile buna aykırıyken. Yaşlanma gerçeği ile hepimiz yüz yüzeyken.

Pandemi ile birlikte evlerimizde sıhhatle kaldığımız bu günlerde, harcadığımız hayat sermayesinde, gündelik hayatın hayhuyunda, kaçırdığımız tadamadığımız nice şey aklımıza düşüyor. Kah gülüp güzel günlerimizi yâd ediyoruz, kah ağlayıp keşkelerimize dövünüyoruz. İşte tam bu noktada, akıp giden zamanda, zihnimizde biriken karaltılardan, ömrümüze çöken enerjisizlikten bizi çekip alan bu sanata, bildiği tüm lisanlarda teşekkürlerini sunuyor insanoğlu. Başta da bahsettiğim üzere bu sanat onarma temelli. Altınla onarılan kırık çömleklerde, kusurların mükemmelliğini ortaya koyuyor ve umudumuzu diri tutmayı aşılıyor bize bu felsefe. Velhasıl-ı kelam kadim dostlar, bu sanat ,bizlere ruhumuzdaki güzellikleri görebilmeyi, düştüğümüz yerden kalkabilmeyi öğütlüyor. Hiçbir şey için geç değil diyor, cesareti kulağımıza fısıldıyor. Gelin varoluş özünü hep birlikte yaş kemale erdiğinde değil, bugün kavrayalım. Kusurlarımız ile barışıp, var olalım. Sağlıcakla kalın.

“ONARMANIN GÜZELLİĞİ:KİNTSUGİ” için 11 yorum

 1. Enerjimizi toplayıp kendimize gelmemiz ve düştüğümüz yerden yeniden kalkmamız gerektiğini hatırlatan ve bunun için gerekli silkinmeyi üzerimizde sağlayan çok güzel bir yazı olmuş. Keyifle okudum. En önemlisi de okuma şansı bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Teşekkürler.

  Liked by 3 people

 2. Seninle bir kez daha gurur duydum. O kadar soğuk su etkisi yaratan yazı olmuş ki. Bizlere de bundan feyzalmak düşer. Kalbine kalemine sağlık.

  Liked by 2 people

 3. ben gerçekten insan ruhuna dokunan ve dokunduğu yerde bu kadar önemli etkiler bırakan bir yazı okuduğumu düşünmüyorum.
  insan ruhunu onarma sanatını harika bir biçimde anlatmış yazmış olduğun bu yazı daha önce yapmış olduğum bir yorumdada söylemiş olduğum gibi ben kalbinin gözünü hiçbir zaman kapatmayanlardanım doğuştan buyaşıma kadar hiçbir şeye kafa gözümle bakmadım gözlerimde körlüğün olduğu gerçeğini yazılarımda anlattım ama kalp gözümü kapattığım anda etrafımda olup bitenlerden asıl o zaman habersiz kalırım hayatım ışığını o anda kaybeder sanmaki havadan yorumlarla seni avutuyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s