P.E.M Hastalığı

Afrika’da çekilen videolarda gördüğümüz ve tombik, göbekli olduğuna göre iyi beslenmiş sandığımız çocuklarda oluşan karın şişkinliğine değineceğiz.(bkz.Resim1)

Resim1.

Öncelikle bilimsel tanımlamaya bakalım,

Protein-enerji malnütrisyonu (PEM), tüm dünyada her yaş grubundan sağlıklı ya da akut/kronik hastalıkları olan bireyleri etkileyebilen yaygın bir sağlık sorunudur. Özellikle eşlik eden kronik hastalığı olanlarda önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Tanınması kolay olmakla birlikte sıklıkla atlanabilmektedir. Patofizyolojik olarak, oral alım ya da emilim bozukluğuna bağlı ciddi enerji ve/veya protein eksikliği ile karakterizedir. Eşlik eden inflamasyon; patofizyolojiye önemli katkılarda bulunur. Medikal beslenme tedavisinin PEM’li bireyin prognozuna önemli ölçüde olumlu katkı sağladığı bilinmektedir. Ancak, tedavinin nedensel ilişki ve sonuçlarını değerlendirmeye olanak tanıyacak randomize kontrollü çalışmalar yapmanın, çeşitli nedenlerle güçlükleri bulunmaktadır. Tanı ve izlemde kullanılabilecek kesin kriterler ortaya koyarak, tedavi içeriğinin de net olarak belirlendiği, plasebo kontrollü, randomize çalışmalara belirgin bir gereksinim vardır. Özellikle eşlik eden inflamasyonu etkilemeye yönelik geliştirilebilecek anti-inflamatuar ajanlar ve hormonal tedavilerin sonuçları, preklinik ve klinik çalışmalarla değerlendirilmelidir. PEM, her hekimin hastasını değerlendirirken aklında bulundurması gereken global bir halk sağlığı sorunudur. Bu çok yaygın sorunun bugün hala tanı, tedavi ve izleminde netleştirilmeyi bekleyen konular bulunmaktadır. ANIL. C. (2009) kaynak 1

Düzensiz beslenme ve protein eksikliğinden kaynaklı bu şişkinlik, çocuklarda yoğun karın ağrıların sebep olmaktadır. Gelişmemiş, eğitim ve gıdaya ulaşamayan ülkelerde sıklıkla görülmektedir.

PROTEİN ENERJİ MALNÜTRİSYONU( P.E.M.) çocuklar üzerinde oluşturduğu etkiler ağır ve kalıcı olabilmektedir. Bu etkiler,

Çocuklukta büyüme geriliğine, vintrauterin beyin hasarından, azalan fiziksel ve zihinsel gelişime, ileri yaşlarda düzensiz beslenmeye bağlı hastalıkların görülme riskinde artması olağan ihtimallerdir.

Malnütrisyon; Bir ya da daha fazla vücut için gerekli besin ögesinin genellikle yetersiz, bazen aşırı alımıyla oluşabilen patolojik bir durumdur.

Dünya Sağlık Örgütü Malnütrisyonu; büyüme ve yaşamın sürdürülmesi, özgün işlevler için vücudun gereksinmesi olan enerji ve besin ögeleri arasında bir dengesizlik durumu olarak tanımlamaktadır. kaynak 2.

Malnütrisyon; düşük beden kütle indeksi (BKİ), fetal büyüme geriliği, bodurluk (yaşa göre boy uzunluğu; Y/B – stunting), zayıflık (boy uzunluğuna göre vücut ağırlığı; B/A -wasting), düşük kiloluluk (yaşa göre vücut ağırlığı; Y/A-underweight), ağır protein-enerji malnütrisyonu olan marasmus ve kuvaşiorkor, vitamin ve mineral yetersizlikleri obezite gibi dengesiz beslenmeye bağlı sorunların tümünü kapsayan bir kavramdır. kaynak 3.

•Genelde okul öncesi dönemde,

•Zamanında ek besinlere başlanmayan,

•Yeterli ve dengeli beslenemeyen,

•Sık hastalanan ve hastalığı uzun süren,

•Doğuştan sindirim sistemi bozuklukları olan,

•Bağırsak parazitleri olan,

•Hiç anne sütü almayan

çocuklarda malnütrisyon daha sık  görülür.

PEM dünya üzerinde her dört çocuktan birini etkilemektedir.

–150 milyon (%26.7) çocuk düşük kiloludur.

–182 milyon (%32.5) çocuk ise kısa boyludur.

Dünyada PEM görülme sıklığı kaynak 3.

PEM’den korunmak için ailelerin yapması gerekenler,

Annenin gebelik süresince yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanmalıdır.

Anne sütünün yararı gebeyken anlatılmalı ve mutlaka bebeğin emzirilmesi sağlanmalıdır.

Düzenli izlem yapılmalıdır.

İzlemlerdeki kilo durumu dikkatle yorumlanarak eğitim verilmelidir.

Eğitilemeyenler bir üst sağlık kuruluşuna gönderilmelidir.

Uygun doğum aralığı ve sayısı için Aile Planlaması eğitimi yapılmalıdır.

Çevre sağlığı düzeltilmeli, aşılamalar zamanında yapılmalıdır. kaynak 3.

Kaynaklar

  1. Dr. Cüneyd ANIL, Dr. Neslihan BAŞÇIL TÜTÜNCÜ
    Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları BD, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, AnkaraTurkiye Klinikleri J Endocrin-Special Topics. 2009;2(3):36-46
    Erişim Adresi:https://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-protein-enerji-malnutrisyonu-55934.html#tpl_login
  2. de Onis M, Monteiro C, Akré J, Clugston G. Protein-enerji yetersiz beslenmesinin dünya çapındaki büyüklüğü: Dünya Sağlık Örgütü Küresel Çocuk Büyümesi Veritabanından bir genel bakış Dünya Sağlık Örgütü Bülteni 1993; 71: 703-12. Erişim Adresi :https://www.who.int/nutgrowthdb/publications/worldwide_magnitude/en/
  3. Prof.Dr. Zarife Kuloğlu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı Ders sunusu, Erişim Adresi:https://acikders.ankara.edu.tr/mod/resource/view.php?id=36645

“P.E.M Hastalığı” için 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s