Yazı kategorisi: Güncel

“SMA( SPİNAL MÜSKÜLER ATROFİ )FARKINDALIĞI”

Ağustos ayı tüm dünyada SMA ( SMİNAL MÜSKÜLER ATROFİ ) farkındalık ayı olarak ilan edilmiştir.

Sminal Müsküler Atrofi kısa adıyla SMA, omurilikteki sinir hücrelerinin erken safhada yok olmasına sebep olan ve bu sinirler tarafından kontrol edilen kasların atrofiye (zayıflık) uğramasıyla güçsüzlüğe yol açan genetik bir rahatsızlıktır.

Beyin bir kasın hareket etmesini istediği zaman bir üst motor nöronu aracılığıyla sinyal gönderir. Bu sinyal emri beyinden önce omuriliğe, sonrasında da bir alt motor nörona ulaştırır. Bu alt motor nöron omurilikten nöro-musküler kavşağa gider ve burada kas hücresine temas eder.

İskelet kasındaki istemli kasılmalara sebep olan alçak motor nöronlarına alfa motor nöronlar denir ve SMA hastalığında ölen nöronlar işte bu alfa nöronlarıdır.

Bu sebepledir ki; SMA’nın bir kaç tipi ve alt kısımları vardır.

Bir alt motor nöronu ölürse veya bütün sinir zarar görürse, nöron ve harekete geçtiği kas liflerinden oluşan motor ( hareket ) ünitesinin çalışması durur. Kasılması duran kas liflerinin sayısına ( miktarına ) bağlı olarak kasta genel bir zayıflıktan, felç geçirilmesine kadar sağlık problemleri yaşanabilir.

En ağır tip olan; tip 1a SMA hastalığının etkileri doğumdan önce görülür. Buna bağlı olarak, anneler karınlarındaki bebeklerinin hareketlerinde azalma hissedebilir. SMA tip 1b, diğer adıyla Werdnig-Hoffman sendromu, doğumda normal görünen ve yaşamının ilk bir kaç haftasında hipotoni veya kas tonu azalması belirtileri gösteren bebekleri kapsar ve hastalığın en klasik tipidir. Bu bebeklerde güçsüzlük sürekli artar ve özellikle bacaklarda güçsüzlük daha belirgindir. Bu nedenle bebekler oturdukları yerden doğrulmak gibi hareketleri yaparken zorlanırlar.

SMA TİP 2- Hastalık 6 ila 18. aylar arasında kendini belli etmeye başlar. Çocukların çoğu oturabilir ancak genellikle ayakta duramaz ve yürüyemezler. Yatma pozisyonundan oturma pozisyonuna geçmekte zorlanırlar. Hastalar solunum yolu enfeksiyonlarına karşı hassastırlar. Genellikle hayatları boyunca tekerlekli sandalyeye bağımlı kalırlar. Uzun süre tekerlekli sandalye ve yatağa bağımlı kalmaktan dolayı genellikle skolyoz görülür ve bu nedenle ağır ameliyatlara maruz kalırlar.

SMA TİP 3- 18. aydan sonra belirtiler görülmeye başlar. Hastalar yürüyebilir ancak yaşıtlarıyla benzer fiziksel aktiviteyi gösteremez. Merdivenleri çıkmakta güçlük yaşarlar. Hastalık ilerledikçe yürümeleri güçleşir ve sıksık düşmeye başlarlar. Hastalığın seyrine bağlı olarak, er ya da geç tekerlekli sandalyeye mahkum olurlar.

SMA TİP 4- Erişkin yaşlarda başlayan çok nadir bir tiptir. Güç kaybı genelde son derece yavaş ilerler ve solunum güçlüğü beklenmez.

Hastalığın aktarılma mantığı şöyledir:

➡️ SMA hastalığı genetik tarama yoluyla test edilmektedir.

➡️ Sadece kan vererek, taşıyıcı olup olmadığınızı öğrenebilir,

➡️ SMA hastalığıyla mücadelede en birinci adımı atabilirsiniz.

“”https://www.instagram.com/sma__hamza/””

sma__hamza

Takip Et

“”https://www.instagram.com/adayaumutol/””

adayaumutol

Takip Et

https://kasder.org.tr/agustos-sma-farkindalik-ayidir/ SENDE UMUT OL, VE BU FARKINLIĞA KATILIP DESTEK OLABİLİRSİN.

Reklam

Yazar:

KENDİN İÇİN..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s