Yazı kategorisi: Güncel, İnsan

Bilge

Bilgelik nedir? Bilginin ışığında yanmak ne hissettirir? Haydi gelin, biraz olsun bilginin kaynağına inelim!

Bilgi, insan için vazgeçilmez bir etkendir. Vücut için su ne kadar gerekliyse, sağlam bir zihin için de bilgi o kadar gereklidir.

Bilgelik ise o bilgiyi böbürlenmeden ince ince işlemektir. Tıpkı bir iğne oyası gibi… Yani asıl marifet bilge sıfatına erişebilmekte… Ama korkmayın, öyle sonsuz güce sahip olanlar değil kastettiğim. Öğrenmenin aşkı ile yanıp tutuşan ve öğrendiğini günlük hayatına aktarabilenlerden bahsediyorum.

Bilgelik sanırım biraz da olgunluğu beraberinde getiriyor. Sadece yılların rakamlarını değil, deneyimi de şart koşuyor.

Bundan bir 10 yıl önceki halini düşünsene 🙂 şimdiki sen ile bambaşka biri… Keza 2 yıl önceki sen de şimdiki sen değil. Değişen her şey gibi sen de değişiyorsun. Bilgelik yolunda adım atabiliyorsan, o bilgeliğe doğru yol alıyorsun. Düşünme gücün artık daha sakin ve emin adımlarla gerçekleşiyor. Eskisi gibi hoyrat yanın ara sıra olmuyor değil, oluyor elbette. Unutma ki bilgeler en çatlak insanlardır 🙂

Bir ışık süzgecinden geçip işte oldum demeden, kendini eksik hissedip ilerlemektir bilgelik. Bu eksikliği çaresizlik gibi düşünme. Yeni bir tuğla koymak için yer açmanın boşluğu gibi bir eksiklik bu.

İnsanın kafası doldukça öne eğilir; çok dik başlı olanların çoğu bilgisizliktendir.”

Bu söz çok şey anlatıyor aslında. Tıpkı bir buğday tanesi gibi bilgiyi topladıkça öne eğilen bir baş… Olgunluk ve dinginlik ile, haykırmadan, sessiz ve usulca… Olgunlaşan başaklar da tıpkı böyle eğilmiyor mu? Mevlana Hazretleri’nin “Hamdım, piştim, yandım” sözleri gibi..

Toy insan hamdır. Bilgiyle pişer ve piştikçe farkına varmadan yanar. Bu yanış elbette iyidir. Çünkü bilgelik yanmaktan gelir. Bir aşk, bir dert, bir gam ile yanmak… Çünkü bunlar bilgeliğin yakıcı unsurlarıdır.

Çok okumak çok yazmak gerek dostlar. İnsan, evrenin sırrına vardıkça düşünür hale geliyor. En büyük düşünürler de en iyi bilge sıfatına yakışıyor zannımca.

Bilgi bir okyanus, bizlerse küçük bir sandal… Bilgelik mertebesine ulaşma gayesinde olmak dileğiyle. Bilgiyle kalın…

Reklam

Yazar:

20'lerinde yitik bir deli diyecekler adına ama sen yine de gülümse...

Bilge” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s