Yazı kategorisi: Güncel, OKU, İnsan

GURBET

Üzerimizi örten gök ile, döşeğimiz olan yer arasındaki dünya; beşeriyetin gurbeti oldu. Burnumuzda kâlû beladan bu yana bir sıla kokusu. Gönlümüzde yatan, gözümüzü yaşartan hasret ise ahiret yurdu.

Hakikati delalet, delaleti hakikat sandık. Kör vicdanlarımız ile kabullendik. Yaşamayı sadece nefes almaktan ibaret sandık. Sırtımızın kamburunu, yüzümüzün kırışıklığını ise derslerimizden tecrübe. Yaşımıza aldandık. Aslında yalın bir yalnızlıktaydık da farkına bile varmadık. Ömrümüzü savurduk bahtımızın rüzgarına. Tıpkı insanlık gibi, yarısı aydınlık yarısı karanlık gölgelerimiz boyumuzu; haddimiz hududumuzu çoktan aştı.

Diyor ya Haydar ERGÜLEN şiirinde “Biz çok yalnızdık.” diye. Hayır. Hayır, hayır. Biz çok kalabalıktık. İhtiraslarımızla kalabalıktık. Hırslarımızla kalabalıktık. Soluk almadan, iliklerimize kadar hissetmeden koşar adımlarla kötülüğe ilerleyişimiz ile kalabalıktık. Çoraklaşan gönüllerimiz, kuruyan göz pınarlarımız ile; dert edinmeyen, ders almayan o bomboş zihimlerimiz ile kalabalıktık. Sancısız, anlamsız yolculuğumuzdan; beyhude uğraşlarımızdan kalabalıktık.

Durmamız gereken eşiği kaçırdık. Kulağımızı ruhumuza tıkadık. Nefessiz, kör kilitli kafeslerde kaldık. “Ben beni tanımam kaldırımlarda.” mısrasının özeti sanki ömürlerimiz. Alaca atlarımız ufkumuzdan yönünü çevirdi. Kendimizi tanıyamadık.

DİLEK TUTTUM OKUNSUN!

Yüreği güzel, merhameti bol olan; nanköre duvar, mazluma rahmet yağmuru olsun. Gönüller bir, neşe her evin aşı ekmeği olsun. İnsan insana kurt değil, yurt olsun. Dünya bize vatan değil, bir tren bileti olsun. Yolumuz hayra, işimiz hayra varsında “AHIM ARŞA DOKUNSUN.”

Vesselam.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s