İnanç (lar)

Sonuçta bilimsel makale yazmıyoruz ama onun kadar doğru yada kendimce doğru kabul ettiğim şeyleri anlatmalıyız. İnançlar coğrafya gibi kaderdir coğrafya gibi de değiştirilebilirdir.

Yunan Mitolojisindeki Tanrılar, Tanrıçalar ve Özellikleri | Tarihi Olaylar
Antik Yunan Tanrıları
Mısır Mitolojisi Tanrıları Soyağacı | Mısır mitolojisi, Tanrı, Antik mısır sanatı
Antik Mısır Tanrıları
Hint Mitolojisindeki Tanrılar, 2020 | Ganesha, Tanrı, Sanat
Hindistan Mitolojik Tanrı Tasviri


Günümüzde inançlar geçmişten bugüne olduğu gibi doğduğun yere göre de değişiklik gösterebilir. İnancın baskın olduğu bir yerde doğduysan belki sorgulayacak seviyeye gelebilirsin belki de hiç sorgulamayabilirsin (sorgulayamayacaksın) bulunduğun yerde insanlar tarafından dışlanmamak için, kabul edilmek için, toplumda belli bir yerde olmak için sana yanlış mantıksız gelen şeyler olsa da vazgeçeceksin. Çünkü üstü kapalı sorularına karşı kalıp sözlerle ve ters cevaplarla karşılaşmışsındır. Tanrı(lar) uludur tanrı(lar) büyüktür akıl ya da akıllarına sen erişemezsin, o neyi yapıyorsa doğrusunu bilir gibi önünü kapatan cevaplar seni yorar ve bir yerden sonra boşvermeye başlarsın. Tanrı (lar) yada tanrıyı bildiğini zanneden inancın elçileri bunun dışında bir cevap veremiyorlar. Aslında onlar da tanrıyı tanımıyorlar. Sadece anlatılanları biliyorlar.

Yaşam, Tahayyül ve Mitler | | Engin Dergi

Onlara öğretileni bir baykuş misali tekrar etmeyi biliyorlar. Anlatılanlar dışında başka hiç bir şey bilmiyorlar. İnancın çok da baskın olmadığı bir yerde doğduysan, sorgularken daha rahat olabilirsin. Nispeten daha az tepkiye maruz kalırsın ama yine de tepki görürsün. Her pazar kiliseye gitmek zorunda kalmayabilirsin, her cuma camiye gitmek zorunda kalmayabilirsin, daha rahat sorgular ve kendince doğru kabul ettiğin inanışa yönelebilirsin. Tabi coğrafya dışında ailenle olan bağların ve ailenin inançlara karşı bakışları önemlidir.
Başında da dediğim gibi coğrafya gibi Arabistan’da Müslüman, İtalya’da Hristiyan, Hindistan’da Hindu yada Sihist olabilirsin…
Sorgularsan istediğin inanca sahip olabilirsin. Belki ailenin kabul ettiği inanca inanmaya devam edebilirsin belki de başka bir inanca inanırsın ama önemli olan senin dinini sorgulayıp seçmendir. Yoksa niye inandığını bile bilemeyeceksin.

Yorumlar kısmında fikrinizi belirtebilir, yazıyı beğenebilirsiniz.

“İnanç (lar)” için 36 yorum

  1. Önemli olan zaten kendi akıl yürüterek seçim yapması bunu yapamayan yada yapılmasına izin verilmeyen baskıcı toplumlar çevreler ve inançlar var bunun önüne geçebilmek önemli

   Liked by 2 people

 1. İnançlar konusunda pek çok hususa değinmişsiniz ama söyleyemedikleriniz söylediklerinizden daha çoktur. Özellikle İslam coğrafyasında bireyler istediği gibi inanma hatta inanmama hürriyetine sahip değildir. Örneğin, doğuşta sana verilen adı asla değiştiremezsin. Her ne kadar ben sorgularım deseniz de, çevre baskısı sana asla sorgulatmaz. Ama bu önemli konuyu gündeme taşdığınız için yine de teşekkürler.

  Liked by 3 people

 2. Jesus said, “Follow Me.” This is a choice. God doesn’t force people to believe in Him. It is a choice. I was born a Catholic but when I got older, I became a Seventh-day Adventist. I haven’t been to church in years but I have a close relationship with God and I spend time in His Word everyday. Very interesting post.

  Liked by 3 people

  1. Her insan seçim yapamıyor toplum baskısı ve aşırı dindarlık bu gibi durumlar seçim aşamasında sorunlar çıkabiliyor

   Liked by 2 people

 3. La cosa più importante è che la propria realtà sociale, ambientale e religiosa lasci gli spazi giusti alla personale riflessione. Che ci sia la possibilità di riflettere, approfondire. È vero che si tende a seguire la tradizione della famiglia e del proprio paese, ma le realtà sociali vincenti sono quelle che lasciano liberi di scegliere e prendere una nuova strada spirituale non fa dimenticare le proprie tradizioni e le tradizioni della propria tetta: l’atteggiamento più intelligente è riuscire a coniugare la propria Fede con la propria storia, con la storia della propria famiglia, con la storia della propria città-regione-nazione. Per quanto mi riguarda il Divino viene compreso dall’uomo secondo la propria limitazione terrena. Da qui nascono le diverse denominazioni di Dio, le diverse interpretazioni. Dio rimane uno solo. Gli uomini e le loro storie-tradizioni, sono molteplici

  Liked by 3 people

 4. I agree. Either you can be given the space to think for yourself when you are a child/teenager, or you will have to give yourself the space when you’re older, so you can sort things out on your own.

  Liked by 3 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s